Bonafel

Köpeklerin Beslenme Programı

Tıpkı tüm hayvanlar gibi, köpekler çeşitli yaşam evreleri yaşamakta ve beslenme ihtiyaçları bu aşamalara bağlı olarak değişebilmektedir. Köpeğinizin yaşam tarzını kendi ihtiyaçları üzerinde doğrudan etkilidir. Aynı cins, yaş ve büyüklükte olsalar bile, atletik veya hareketli köpekler için köpek beslenme gereksinimleri daha pasif bir köpeğe göre çok farklı olacaktır.

Not: Köpek yaşamı aşamalarının her biri mutlaka bir köpek maması değişimi gerektirmez.

YAVRU KÖPEKLER

Yavrular daha kaliteli beslenmeye ihtiyaç duyar. Daha küçük öğünlerde daha sık yemeleri gerekmektedir. Yavru beslenen yavrular, dört aylık olana kadar günde dört kez, günde üç kez, 6 aylık ve daha sonra da günde iki kez olacak şekilde beslenme programı oluşturulmalıdır.

Yavrular, büyüklüklerine bağlı olarak farklı zamanlarda olgunlaşır. Yavruların olgun olarak kabul edildiği zamanlar genel olarak:
Küçük köpek ırkları : 6-12 ay
Orta köpek ırkları : 6-12 ay
Büyük köpek ırkları : 10-16 ay
Dev köpek ırkları : 24 aya kadar

Aşırı besleme, daha güçlü ve sağlıklı bir köpek anlamına gelmez. Köpeğiniz ne kadar beslediğine göre değil, ırk özelliklerine göre büyüyecektir.

Köpeğinizi ne kadar besleyeceğinizi belirlemek için, önce ortalama yetişkin köpek kilosunun ne olacağını belirleyin. Bir yavru beslemek, onun büyüklüğü, yaşı ve tahmini yetişkin vücut ağırlığının bir kombinasyonuna dayanır. Doğru beslenme onun büyüme, kas ve iskelet oluşumu, bağışıklık sistemi ve beyin fonksiyonu için temelidir.

YETİŞKİN KÖPEKLER

Yetişkin köpekler için önerilen beslenme programı günde iki kez. Önceden belirlenmiş köpek maması hacmi iki eşit parçaya bölünmeli ve 8 – 12 saat arayla beslenmelidir. İdeal yetişkin bakım ağırlığını korumak için köpek maması miktarı gerektiği gibi ayarlanmalı.

Yetişkin köpekler, vücut gereksinimlerini karşılamak, tamir etmek ve enerji gereksinimlerini karşılamak için yeterli kaloriye ihtiyaç duyarlar. Boyutlarına ve etkinlik seviyelerine göre beslenmelidirler. Çok aktif bir köpek, aynı boyda olsa bile, ortalama bir köpekten % 20 – 40 daha fazla kalori tüketebilir. Aktif olmayan bir köpek, ortalama bir köpekten % 10 daha az kaloriye ihtiyaç duyabilir.

Sepetim Kapat