Bonafel

Evcil Hayvan Bakımı Nasıl Olmalı?

Çalışan kişilerin evde bir hayvanın bakımını üstlenmesi bazen zor olabilir. Evde hayvan bakımı, aslında bir nevi çocuk bakımı gibi düşünülebilir. Çünkü aileleri çocuklarla nasıl ilgilenirse hayvanları ile de yeme-içme ve tuvalet ihtiyaçlarına yönelik bakımlarını yapmaları gerekir. Evdeki hayvanların da çocuklar gibi özel bir ilgiye ihtiyacı vardır. Ayrıca tuvalet ihtiyaçları ile özel olarak ilgilenilmesi gerekir. Düzenli olarak aşılarının yaptırılması, sağlık kontrollerinin ihmal edilmemesi, hatta kilo kontrolünün sağlanması bile evcil dostların bakımını üstlenen kişilerce yerine getirilmesi gereken yükümlülüklerdir. Her şeyden önce can dostu olarak size eşlik eden evcil hayvanlarınız, yeri geldiğinde çocuk gibi ilgi isteyebilir. Onlarla oyun oynayıp hem kendiniz hem de onlar için kaliteli bir zaman yaratabilirsiniz. Neşenizi yerine getiren, zaman zaman yaramazlıkları ile sizi çileden çıkaran ama nihayetinde gözünüzün bebeği olan hayvanlarınızın konforu da son derece önemlidir. Bazen iş nedeniyle şehir dışına ya da yurt dışına çıkmanız gerekebilir. Bu durumda ise evcil hayvan bakımı konusunda deneyimli ya da evcil dostunuza sizin kadar iyi bakabilecek bir dosta ihtiyaç duyabilirsiniz. O halde evcil hayvan bakımı konusunda deneyimli bir arkadaşınız size yardımcı olabilir.

Evde Hayvan Bakımı Zor mu?

Evcil hayvan bakımı temel olarak düşünüldüğünde bir hayvanın ihtiyaç duyacağı en temel ihtiyaçları kapsar. Bunlar yemek yeme, su içme, tuvaletini yapma ve uyuma olarak sayılabilir. Her hayvan kendi doğasına uygun olarak bir barınma ve beslenme ihtiyacına sahiptir. Kediler ve köpekler, genel olarak evlerde benzer şekillerde bakılırlar. Yeme ve içme konusunda bakımları benzeyen kediler ve köpekler, temel olarak mama, su ve tuvalet ihtiyaçlarını giderdiklerinde bir günü rahatlıkla geçirebilirler. Kuşlar için de genel olarak kafeslerinde yem ve su bulunması durumunda günlük temel bakımlarının yapıldığı söylenebilir. Onların temizlikleri, tırnaklarının kesilmesi, tuvaletlerinin ve kafeslerinin temizlenmesi ayrıca ruh sağlıkları ve mutlu olmaları açısından önemlidir. Balıklar ise onları hayatta tutacak temizlikte ve ideal ısıda su içinde aşırı yemlenmeden her gün yaşamalarına yetecek kadar beslenmelidir. Bu durumda her hayvanın özel bir bakım ihtiyacı olduğunu da düşünebilirsiniz. Aslında bir rutine bağlandığında ve severek yapıldığında evcil hayvan bakımı o kadar da zor değildir. Hatta evinizde arkadaşınız ve çocuğunuz gibi gördüğünüz dostlarınızın bakımını üstlenmek, size kendinizi iyi bile hissettirecektir.

Evde Kedi Bakımı

Kediler, nevi şahsına münhasır kişilikleri ile her eve ayrı bir renk getirebilirler. Yalnızca onları kızdırmamalısınız ki patileri bir anda pençeye dönmesin! Evinizde koltuklarınızı ya da perdelerinizi tırnak törpüleyicisi olarak kullansalar da bazen kucağınıza çıkıp bir şirinlik yaparak kendilerini kolayca affettirebilirler. Çok oyuncu olabilirler. Çeşitli hareketleri ile neşenizi yerine getirmeyi bilirler. Bütün bu özellikleri ile kediler, evde hayvan bakımı içinde onlara bakmaktan keyif alacağınız ev hayvanlarından biridir. Yalnız yaşayan biri iseniz ve düzenli bir işiniz varsa kedinizin beslenme saatini iş saatlerinize göre ayarlayabilirsiniz. Böylece onun her gün mamasını düzenli olarak yemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca tuvalet temizliği de kedilerin çok titiz olduğu bir konudur. Eğer tuvaletlerini günlük olarak temizlemezseniz bir süre sonra buna kızıp size evde küçük sürprizler hazırlayabilirler. Emin olun bu hoşunuza gidecek cinsten olmaz. O halde bir kedinin bakımını üstlendiğinizde bunu onların konfor alanını devam ettirecek bir şekilde sağlamalısınız. Tabi ki kedileri bir kez sahiplendiğinizde onları içinize sokacak kadar seveceğinize de şüphe yoktur. O halde çocuğunuz gibi olan dostlarınız için özel oyuncaklar, kedi yatakları, tırmalama tahtaları ve konforlu bir alan sağlamalısınız.

Evde Köpek Bakımı

Köpekler, kedilerden biraz daha farklı bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Köpek bakan kişiler bazen onları bahçelerinde özel bir alanda bazen de evlerinin içinde himaye ederler. Her iki durumda da mamaları, suları ve tuvalet ihtiyaçları günlük olarak takip edilmelidir. Köpekler, bu bakım ihtiyaçları dışında bir de onlara arkadaşlık etmenizi isterler. Aslında onlar size sadık bir dost olurlar. Evinizi bile korurlar. Çünkü onlara bir yuva verirseniz onlar o yuvayı kendi yuvaları olarak sahiplenirler ve korumayı da bir görev bilirler. Bu kadar naif ve düşünceli evcil dostunuzu ihmal etmeniz tabi ki mümkün değildir. Ayrıca sizin için adeta bir can dostu olan, kimse olmasa bile size arkadaş gibi eşlik eden köpek dostları için siz olmadığınızda da bakacak bir dostunuz olması son derece önemlidir. Çünkü şehir dışına ya da yurt dışına gittiğinizde onun günlük ihtiyaçları ile birinin ilgilenmesi gerekir. Onu severek şefkat gösterecek başını okşayacak ve sizin kadar ilgi gösterebilecek güvenilir biri siz yokken evcil dostunuzla ilgilenebilir. Bunun için evde hayvan bakımı konusunda bilgi sahibi olması, şefkatli ve hayvan sever bir dost olması gerekir. Unutmayın köpekler kırılgan hayvanlardır ve onları ihmal ederseniz kalpleri çok kırılabilir.

Sepetim Kapat