Bonafel

Eklem Sağlığı

Koşmak, koltuktan atlamak ve kendi kuyruğunu kovalamak çoğu köpeğin yaptığı ortak şeylerdir. Tüm bu koşma, atlama ve sıçrama, yavrularınızın eklemlerine gerçek bir yük getirebilir. Profesyonellerden, yavrularınızın eklemlerini en iyi şekilde hissetmelerini sağlamanın en iyi yollarını sorduk, böylece tüm yıllar boyunca koşabilir, zıplayabilir ve ağrısız oynayabilirler.

Yaygın eklem ağrısı türleri

Eklem ağrısına, dejeneratif eklem hastalığı olarak da bilinen osteoartrit neden olabilir. Yavrunuzun eklem ağrısı yaşamasının bir başka nedeni de kalça veya dirsek displazisidir. Bu, kalça ve dirsekteki top ve yuvanın düzgün hizalanmadığı anlamına gelir.

Köpeğimin eklem ağrısı yaşayıp yaşamadığını nasıl anlarım?

Köpeğiniz size neresinin acıdığını, hatta canının hiç acımadığını gerçekten söyleyemeyeceği için, biraz dedektiflik yapmanız gerekecek. Eklem ağrısının yaygın belirtileri şunları içerir:

  • Ayakta durmakta zorluk
  • Koşmaktan, zıplamaktan veya oynamaktan çekinme
  • Banyoya gitmede zorluk
  • Dokunulduğunda sinirlilik
  • Davranıştaki değişiklikler
  • Kas kütlesi kaybı
  • Enerji eksikliği, halsizlik
  • Kilo almak

Bu uyarı işaretlerinden herhangi birini fark ederseniz ve köpeğiniz birkaç gün sonra iyileşme belirtileri göstermezse, bir kontrol için veterinere götürmek isteyebilirsiniz.

Köpeğiniz acı çekiyorsa yardımcı olmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır ve ilk adım veterinerinizin muayenesidir.

Veteriner, köpeğinizin hareket aralığını değerlendirecek ve herhangi bir eklem hasarı olup olmadığını görebilmek için röntgen çekecektir. Bu değerlendirmelerden elde edilen bulgular, yavru köpeğinizin yaşı ve tıbbi geçmişi ile birlikte veterinerinizin en iyi tedavi planını oluşturmasına yardımcı olacaktır.

Veterineriniz, yavru köpeğinizin ağrısının kontrol altında olduğundan emin olmak isteyecek olsa da, yavrularınız için bazı takviyeler yazabilir. Bunlar iltihabı azaltmaya ve herhangi bir eklem hasarının ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olacaktır. Takviyeler, eklem sorunları için sihirli bir tedavi değildir, ancak yavrularınızın daha uzun süre ağrısız hareket etmesini sağlamada çok yardımcı olabilirler.

Eklem ağrısı için en yaygın takviyelerden bazıları şunlardır:

Glukozamin

Koşucuysanız veya eklem ağrınız varsa, bu takviye insanlar tarafından da yaygın olarak kullanıldığından tanıdık gelebilir. Glukozamin takviyelerinin, hasarlı kıkırdağın, özellikle eklem kıkırdağının veya eklemler arasında bir yastık oluşturan nemli, süngerimsi malzemenin onarımını artırarak eklem hasarı semptomlarını hafiflettiği söylenir.

Kondroitin

Kondroitin sülfat, kıkırdakta bulunan başlıca glikozaminoglikandır. Kıkırdakta su tutma ve esnekliği teşvik ederek, yeterli şok emilimini ve eklemi çevreleyen dokuların yeterli beslenmesini sağlamaya yardımcı olur. Genellikle takviyelerde birleştirildiği glukozamin gibi, kondroitin de eklem için yıkıcı olan enflamatuar aracıların üretimini engelleyebilir.

Omega 3 Yağ Asitleri

Omega-3 yağ asitleri, köpekler için en sağlıklı besin takviyeleri listesinin başında gelir. Yavrularınızın eklemlerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olmanın yanı sıra göz sağlığı, cilt sağlığı ve beyin sağlığı için de önemlidirler. Omega-3 yağ asitleri iltihapla savaşır ve eklemlerin en iyi şekilde hissetmesine yardımcı olur. Happy Tail olarak, lezzetli Balık etli tarifimize Omega-3’leri ekliyoruz, bu nedenle çoğu durumda ek kaynaklarla takviye yapmanız gerekmeyebilir. Yavru köpeğiniz diyetinden Omega-3 alıyorsa, yavrunuza gereğinden fazla vermediğinizden emin olmak için daha fazla takviye yapmadan önce veterinerinizle danışabilirsiniz.

İnsan ağrısını tedavi etmek için olduğu gibi, eklem ağrısı için de alternatif tedaviler vardır. Bunlara hidroterapi, masajlar ve akupunktur dahildir.

Sepetim Kapat